W ośrodku gościliśmy nauczycieli z Państwowego Instytutu dla Młodzieży Głuchej w Paryżu. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji życiu głuchych we Francji. Następnie młodzież oprowadziła gości po ośrodku. W czasie lekcji polskiego języka migowego Agnieszka i Sandy opowiadali o szkołach dla głuchych we Francji i wraz z uczniami pokazywali różnice polskiego i francuskiego języka migowego, nie brakowało slangu w migowym. Poniżej wrażenia gości i naszych uczniów:

Goście Agnieszka i Sandy: Byliśmy szczególnie wzruszeni powitaniem i entuzjazmem uczniów ze szkoły na Łuckiej. Zaskoczyła nas szkoła pośrodku dzielnicy biznesowej co jest bardzo, bardzo oryginalne. Coś, czego nigdy nie widzimy we Francji, to że jedna osoba może być zarówno wychowawcą internatu, jak i nauczycielem. We Francji również nie ma odrębnego stanowiska pedagoga, jest tylko psycholog. Spotkanie z młodzieżą było bardzo sympatyczne i intensywne. Cieszymy się że mogliśmy zwiedzić szkołę i internat. Dziękujemy bardzo za gościnność i życzymy Wam dużo sukcesów.

Magda z gr II: Goście byli bardzo mili, migają inaczej niż w Polsce, ale francuski i polski alfabet palcowy są podobne. Rozmawialiśmy o różnicach kulturowych między Francją a Polską. Było bardzo fajnie, szkoda, że czas tak szybko minął, chciałabym ponownie ich spotkać.

Ania z gr V: Dowiedziałam się, że we Francji rodzaj matury uzależniony jest także od profilu klasy i jest obowiązkowe napisanie matury nawet z 6-8 różnych przedmiotów, byłam w szoku tak jak wszyscy. My uczniowie powinniśmy się cieszyć, że mamy do napisania maturę z 4 przedmiotów.

Piotr z gr IX: Po tym spotkaniu z gośćmi z Francji poznałem nowe francuskie znaki migowe i zwyczaje które panują we francuskiej społeczności. Te wiadomości dały mi większą świadomość tego, jak wygląda życie we Francji.

Ola z gr II: Miło mi było ich poznać oraz ich kulturę. Bardzo zainteresowało mnie porównanie szkoły polskiej i francuskiej dla Głuchych. Szkoda że spotkanie było krótkie, gdyby było dłuższe to można by się jeszcze dużo więcej dowiedzieć ciekawych rzeczy o życiu uczniów głuchych we Francji.

Ola z gr I: Miło jest mieć co jakiś czas gości zza granicy. Tym razem byli z Francji. Podczas luźnej dyskusji najbardziej ciekawiła nas kultura i głównie edukacja, życie, system szkoły we Francji. Niektóre odpowiedzi nas zaskoczyły. Z minuty na minutę atmosfera robiła się coraz fajniejsza.

Julia z gr II: Spotkanie z gośćmi z Francji przebiegło świetnie. Dowiedzieliśmy się wiele na temat edukacji dla niesłyszących uczniów we Francji oraz poznaliśmy zwyczaje francuskie. Później oprowadziliśmy gości po szkole i internacie. Cieszę się, że wzięłam udział w tym spotkaniu, ponieważ dało mi ono przydatne informacje i też było dużo ciekawostek.

Kamil z gr VII: To było wspaniałe i ciekawe opowiadanie o życiu we Francji, naprawdę trochę innym niż w Polsce. Warto było uczestniczyć w spotkaniu! Goście byli bardzo mili i sympatyczni.