W ramach nauki przedmiotu polskiego języka migowego młodzież z Łuckiej brała udział w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Badania nad PJM i g/Głuchotą 2. Dydaktyka PJM jako języka obcego/drugiego”, która odbyła się w dniach 29-30 marca na Uniwersytecie Warszawskim. Uczniowie mieli okazję nie tylko zgłębiać tajniki nauki o języku i kulturze Głuchych, ale również mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda konferencja naukowa, jak trudne tematy były poruszane i dyskutowane. Najlepszym doświadczeniem dla nich były tłumaczenia z języka polskiego mówionego/migowego na International Sign. Polski język migowy to piękny, a zarazem inspirujący język.

 
Oto kilka słów refleksji od młodzieży:
- Było warto (Wiktoria)
- Ogólnie mi się podobało. Dziękuję za ciekawą konferencję (Sylwia)
- Nie żałuję, że byłem na konferencji : ) Na konferencji również byli Głusi z Niemiec i Islandii. Pani z Islandii prowadziła bardzo ciekawą prezentację, opowiadała o barierach w Islandii i prowadzonych działaniach i efektach. Myślę, że warto się nimi inspirować i zmieniać Polskę tak, by była wolna od barier! (Kacper)
- Przyjście na konferencję było ciekawym doświadczeniem - pozwoliło poznać nam nowe terminy, ale przede wszystkim zobaczyć jak inni patrzą na świat, przy okazji było też pyszne jedzenie (Daniel)
- Było interesująco, dużo nowych informacji (Natalia)
- Konferencja była dla mnie czymś nowym - nowym doświadczeniem, dzięki któremu dużo się dowiedziałam. Dała mi możliwość poznania nowych ludzi oraz motywację do przełamywania codziennych barier (Sylwia)
- To była moja pierwsza konferencja naukowa, było ciekawie, chociaż nie cały czas. Dowiedziałam się rzeczy, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Na pewno to nie był mój ostatni raz (Ewelina)
 
Dziękujemy za możliwość udziału w reprezentacji OSWG w tym wydarzeniu.
Tekst: Paulina Romanowska
 

 

Ustawienia dostępności

© 2017 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych w Warszawie