30 IX był dla nas ważnym dniem. To dla nas kilka okazji do świętowania - tradycje, ważne symbole i gesty...
Ślubowanie klas pierwszych rozpoczęło nowy etap dla uczniów, którzy we wrześniu przekroczyli po raz pierwszy próg Przystanku Łucka. Po uroczystym przyrzeczeniu, tego dnia, stali się oni częścią wspólnoty naszego Ośrodka. Ślubowanie rozpoczęto od przekazania sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu, w którego skład weszli: jako chorąży – Grzegorz Ziętala oraz Joanna Huczyńska i Anna Delewska jako asysta. Gratulujemy tego zaszczytu i dziękujemy ich poprzednikom, Mateuszowi Szymańskiemu, Luizie Konofalskiej i Kasi Wieczorkiewicz.
Dzień Edukacji Narodowej przypada co prawda na 14 października, ale my obchodziliśmy go również 30 IX. To święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej przez Sejm w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Poniatowskiego. Jest to święto całej polskiej oświaty. Tradycyjnie, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy Naszego Ośrodka otrzymali nagrody Dyrektora a uczniowie wręczyli im symboliczne upominki. Tradycyjnie też, uczniowie wybrali najmilszego nauczyciela i wychowawcę internatu. Wyniki tych wyborów przedstawił Samorząd Uczniowski: najmilszą nauczycielką została p. Anna Hummel a najmilszą wychowawczynią internatu p. Barbara Puczyńska. Gratulujemy wszystkim!
Z Dniem Edukacji Narodowej jest związany w naszym Ośrodku Dzień Patrona, Jana Siestrzyńskiego. Sam słyszący, swoje krótkie życie poświęcił osobom głuchym. Stawiał sobie mądre, ambitne cele i realizował je z oddaniem – wyobrażacie sobie spacer z Wiednia do Warszawy...? Tak, Siestrzyński wolał kupić materiały do nauki dla niesłyszących uczniów, niż bilet dla siebie... Dzięki niemu głusi mogli uczyć się zawodu. To ważne, że oprócz nauki czytania i pisania interesowała go też nauka mowy oraz język migowy. Dobrze mieć takiego patrona. Tego dnia pamiętaliśmy o złożeniu kwiatów przy pomniku Jana Siestrzyńskiego, który znajduje się na patio Ośrodka.
Międzynarodowy Dzień Głuchego został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Głuchych w 1958 roku. Tego dnia, w naszym Ośrodku wszyscy zostali zaskoczeni... pojawił się MIŚ... . Miś zachęcił wielu z nas do czegoś ważnego, do mówienia sobie miłych rzeczy. Duże grono naszych nauczycieli, wychowawców i uczniów skorzystało z okazji do wyrażenia swoich podziękowań i złożenia życzeń wybranym przez siebie osobom. Dla pozostałych była to okazja do refleksji i wzruszenia ... bo jak podkreślił Miś, te piękne słowa są dla wszystkich, ponieważ wszyscy w naszej społeczności są WAŻNI.

Ten dzień był też okazją do przedstawienia wyników wyboru nowego Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą Ośrodka została Dagmara Makulec, a vice przewodniczącą Natalia Siuchta. #Stary# Samorząd przekazał nowemu symboliczny klucz do Ośrodka. Dziękujemy starszym kolegom i trzymamy kciuki za ich następców!

Ustawienia dostępności

© 2017 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych w Warszawie